Miliony na kosmos i muzeum Jana Pawła II
By admin On 18 Gru, 2014 At 08:01 PM | Categorized As Uncategorized | With 0 Comments

Zamrożone płace w budżetówce i skala podatkowa w PIT, podwyższony VAT i duży deficyt – ustawa budżetowa niby bez rewolucji, ale nie obyło się bez niespodzianek. Mimo sporego deficytu w ostatniej chwili posłowie zdecydowali się przekazać środki z państwowej kasy na Polską Agencję Kosmiczną i muzeum Jana Pawła II.

061313Dochody budżetowe zaplanowano na 297 mld 252 mln 925 tys. zł (o ponad 20 mld więcej niż w 2014 r.), a wydatki na 343 mld 332 mln 925 tys. zł (18 mld więcej  niż w 2014 r.). Deficyt ma zatem nie przekroczyć 46 mld 80 mln zł. Tak duża dziura w budżecie to efekt wojny handlowej z Rosją – nikt nie wie, jak obustronne sankcje i pogarszająca się sytuacja na Wschodzie odbiją się na gospodarce Europy i naszego kraju. Do tego znów pojawiło się zagrożenie dla strefy euro spowodowane pogorszeniem się sytuacji w Grecji. Z kolei deflacja zbiją od kilku miesięcy ceny, a więc i dochody do budżetu z tytułu podatków pośrednich – VAT-u i akcyzy.

PKB ma wzrosnąć o 3,4 proc., inflacja wynieść 1,2 proc., a deficyt sektora finansów publicznych spaść poniżej 2,8 proc. PKB.

Posłowie zgłosili 130 poprawek do ustawy budżetowej. Sejmowa komisja finansów publicznych zarekomendowała przyjęcie czterech z nich. W efekcie 16 mln zł z budżetu kultury zostało przekazanych na utworzenie rezerwy celowej pod nazwą “Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej”.

Kolejna poprawka zmniejszyła o 500 tys. zł wydatki na wynagrodzenia dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz dla sędziów w stanie spoczynku. Środki zaoszczędzone w ten sposób mają być przeznaczone na wynagrodzenia w biurze Rzecznika Praw Pacjenta, w tym na utworzenie 17 nowych etatów w tej instytucji.

About -

comment closed