Korea Południowa, Japonia i USA podpisały porozumienie ws. Korei Północnej. “To poważna prowokacja”
By admin On 30 Gru, 2014 At 02:11 PM | Categorized As Świat | With 0 Comments

“Poważną wojskową prowokacją” nazwały władze w Pjongjangu podpisanie przez trzy kraje porozumienia w sprawie wymiany tajnych informacji o Korei Północnej.

Po prawie dwóch latach przygotowań wiceministrowie obrony Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych podpisali porozumienie, które umożliwi wymianę informacji wywiadowczych o komunistycznym reżimie. Pakt zakłada, że od tego tygodnia trzy państwa będą wymieniać się tajnymi informacjami na temat północnokoreańskiego programu jądrowego oraz rakietowego.

Kim Jong-un at rocket launching drillPodpisanie przez Koreę Południową, Japonię i Stany Zjednoczone tego porozumienia odbierane jest jako uznanie wzrostu zagrożenia ze strony Korei Północnej. Dwa lata temu podobny pakt miał zostać podpisany przez Seul i Tokio. Nie doszło jednak do tego ze względu na falę krytyki zarówno w Korei Południowej, jak i Japonii.

Władze w Pjongjangu porozumienie trzech stolic uznało za “wojskową prowokację” i przygotowania do inwazji na Koreę Północną.

Po raz ostatni komunistyczny reżim przeprowadził próbę jądrową w 2013 roku. W tym roku z terytorium Korei Północnej wystrzelono ponad 100 pocisków krótkiego i średniego zasięgu.

About -

comment closed